Bliscy osoby zmarłej, po jej śmierci, wykonują szereg spraw organizacyjnych. Z jednej strony mają one charakter urzędowy, a z drugiej dotyczą takich kwestii, jak przygotowanie pochówku i jego miejsca czy wybór trumny. Rodzina może, choć nie musi, zdecydować się na wystawienie ciała na widok publiczny. Nie bez znaczenia jest również to, jak grób będzie się prezentować - niekiedy pomnik zostaje zamówiony już na pogrzeb, czasami zaś, w zależności od
-
Wypominki w Kościele Katolickim - na czym polega ta forma modlitwy?
W Kościele Katolickim istnieje szereg zwyczajów, za pomocą których czci się pamięć przodków. Szczególnym dniem, w czasie którego wierni poświęcają swoje myśli zmarłym, jest przypadająca na 1 listopada uroczystość Wszystkich Świętych. Wówczas rodziny i przyjaciele udają się na groby swoich bliskich.
-
Obrzędy funeralne u świadków Jehowy
W Polsce kult zmarłych przejawia się w różnego rodzaju zwyczajach. Bez wątpienia najpopularniejszą praktykę - spotykaną zarówno wśród dominujących w Polsce pod względem religijnym katolików, jak i wśród osób niedeklarujących przynależności do żadnego wyznania - stanowi zapalanie zniczy w miejscach pochówku.
-
Jak odnaleźć grób krewnych? W poszukiwaniu swoich korzeni
Jesteśmy coraz bardziej świadomi faktu, jak bardzo ważna jest dla nas własna tożsamość. Duży wpływ na nią ma wiedza na temat swojego pochodzenia. Potrzeba jej zgłębienia jest naturalna i ma duże znaczenie psychologiczne.
-
Kiedy warto umieścić przy pomniku nagrobkowym ławkę?
Grób jest miejscem, do którego udajemy się po to, żeby dać wyraz swojej nieprzemijającej pamięci o zmarłym. Z tego też powodu regularnie dbamy o tę przestrzeń: wykonujemy czynności porządkowe czy wzbogacamy pomnik o kolejne elementy dekoracyjne. Wizyty na cmentarzu są dla osób, które doświadczyły straty, terapeutyczne.
-
Rocznica śmierci - jak ją obchodzić?
Następstwem śmierci bliskiej osoby jest żałoba, którą przejawiamy w sposób zewnętrzny. Jak wskazują antropolodzy, ma ona wymiar fizyczny (np. złe samopoczucie, bezsenność), emocjonalny (uczucie pustki, samotności, żalu) czy duchowy (wyrażający się np. w refleksjach o przemijaniu). Ponadto w żałobie inaczej się zachowujemy, np. unikamy uczestniczenia w spotkaniach czy wydarzeniach o charakterze rozrywkowym.
-
Rozdanie nagród w PIP w Katowicach to ważne wydarzenie, w którym mieliśmy swój udział.
Konkurs PIP rozstrzygnięty
-
Zapomniani przodkowie - jak odszukać miejsca pochówku krewnych sprzed wieków?
Znajomość własnych korzeni ma duże znaczenie dla naszej tożsamości. Ich świadomość nie pozostaje bez wpływu na to, jak jesteśmy ukształtowani. Wiele osób spośród nas posiada jedynie ustnie przekazaną wiedzę na temat własnych przodków.
-
Jak usunąć wosk z nagrobka?
W polskiej kulturze panuje powszechne przekonanie, że dbanie o estetykę grobu stanowi pewną formę upamiętnienia zmarłego. O kwestię tę krewni troszczą się już po samym pogrzebie, po którym zwykle budowany jest pomnik.
-
Modnie na cmentarzu, czyli trendy w kamieniarstwie nagrobkowym
Nagrobek, jego estetyka, umieszczone na nim dekoracje stałe oraz tymczasowe - wszystko to stanowi odpowiedź na pragnienie bliskich zmarłego, aby w pewien sposób wyrazić swój żal i pamięć o nim.
-
Na czym polega ekologiczny pochówek?
W Polsce większość osób po śmierci chowana jest w ziemi w trumnie bądź kremowana - urnę następnie umieszcza się w grobie lub w kolumbarium. Zgodnie z najbardziej rozpowszechnioną w naszym kraju tradycją nagrobki dekoruje się za pomocą pewnych charakterystycznych elementów.