Nie możesz złożyć nowego zamówienia w swoim kraju.

Od portretu trumiennego do fotografii nagrobkowej, czyli o wizerunkach zmarłych - Blog - Sklep Rodlew QMD

1 Lubię
 

W historii ludzkości pochówek zawsze odgrywał dużą rolę. Poprzez organizację pogrzebu oraz zdobienie grobów uzewnętrzniany był żal za zmarłym. W ten sposób podkreślano też pamięć o nim. Rzecz jasna, pochówek osób istotnych dla danej społeczności oraz przynależących do wyższych klas społecznych stanowił często wydarzenie nie tylko prywatne, ale także publiczne - mające wręcz charakter polityczny. Również estetyka grobów różniła się w zależności od tego, kto był w nich pochowany. Początkowo, rzecz jasna, mogły je zdobić jedynie rodziny bogate. A zatem historia wizerunków zmarłych w poprzednich epokach obejmowała wyłącznie zmarłych, którzy przynależeli do majętnych familii. Z czasem jednak, w wyniku demokratyzacji społeczeństwa oraz jego bogacenia się, także groby zwykłych ludzi zaczęły być dekorowane - w Polsce upowszechniło się stawianie na nich znicza oraz umieszczanie pewnych elementów, takich jak wazy, wazony, aplikacje, czy lampiony. Nieodłącznym elementem grobów obecnie stały się również fotografie.

Dzieje portretów trumiennych

Wizerunki zmarłych, które znajdziemy na grobach, przeszły długą ewolucję. Pierwsze portrety trumienne, tzw. fajumskie, pojawiły się w Egipcie. Najstarsze z tych, które przetrwały do dzisiaj, powstały w I wieku n.e.

Przede wszystkim warto zaznaczyć fakt, że portrety trumienne stanowiły ważny element kultury staropolskiej. Były one specyficzną odmianą portretu szlacheckiego oraz pewnego rodzaju przejawem sarmatyzmu w sztuce pogrzebowej. Do ich najbardziej znanych przykładów należy obraz przedstawiający Stefana Batorego. Owe oryginalne wytwory malarskie, których popularność przypada na XVII i XVIII wiek, miały kształt trumien, do których przymocowywano je podczas uroczystości pogrzebowej. Po jej zakończeniu obrazy te umieszczano na ścianach kościołów. Portrety trumienne były częścią szerszego zjawiska, noszącego nazwę pompa funebris - sarmackiej, bardzo rozbudowanej ceremonii pogrzebowej.

Fotografia nagrobkowa

Obecnie na nagrobku zwykle umieszcza się fotografię przedstawiającą zmarłego z jego ostatnich lat jego życia, chociaż niekiedy robi się od tej reguły wyjątki. Wojskowi na tego typu zdjęciach często występują w pełnym umundurowaniu. Fotografie nagrobkowe przeważnie mają kształt owalny albo prostokątny. Mogą być wykonane np. w kamieniu, porcelanie czy w krysztale.

Warto wiedzieć, że w sklepie Akcesoria Nagrobkowe Rodlew QMD znajdziemy duży wybór ramek, tabliczek, liter i innych wysokiej jakości dekoracji, dzięki którym zadbamy o odpowiednią estetykę miejsca pochówku.

 

Zostaw komentarz

Zaloguj się, aby dodawać komentarze