Nie możesz złożyć nowego zamówienia w swoim kraju.

Zasiłek pogrzebowy - jakie dokumenty są potrzebne? - Blog - Sklep Rodlew QMD

1 Lubię
 

Pochówek można określić jako pewnego rodzaju moment graniczny, ostatnie pożegnanie, które oddziela pierwsze, świeże emocje od okresu żałoby. Przygotowania do pogrzebu wymagają od członków rodziny osoby zmarłej przeprowadzenia szeregu czynności o charakterze organizacyjnym. Pełnią one pożyteczną funkcję psychologiczną ze względu na to, że emocje przekuwa się w działanie. Konieczne jest m.in. wybranie trumny bądź urny czy określenie formuły pożegnania (np. podjęcie decyzji dotyczącej wystawienia ciała w domu pogrzebowym czy też zamówienia zespołu muzycznego). Nie należy jednak zapominać o tym, że organizacja pogrzebu stanowi dość znaczny wydatek finansowy. Trzeba bowiem mieć na uwadze fakt, że przyjdzie nam zapłacić za usługi zakładu pogrzebowego, wybudowanie grobu oraz za mszę (w przypadku pochówku religijnego) lub ceremonię pożegnania (w sytuacji, gdy uroczystość będzie mieć charakter świecki). Państwo oferuje rodzinom osób zmarłych pewne wsparcie w zakresie przygotowania pogrzebu. Ma ono formę specjalnego zasiłku, zwanego pogrzebowym.

Co powinniśmy zrobić, aby został nam przyznany zasiłek pogrzebowy?

Aby go otrzymać, musimy w tym celu wypełnić wniosek Z-12, który znajdziemy na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dostarczamy go do oddziału ZUS-u odpowiedniego dla osoby, która ma otrzymać ową pomoc finansową - czyli tej, która podjęła się organizacji pochówku. Pamiętajmy, że do wniosku należy dołączyć pewne dokumenty. Pierwszy z nich to potwierdzenie poniesionych wydatków w wersji oryginalnej. Jeżeli rachunki przekazaliśmy do banku, powinniśmy dostarczyć ich zatwierdzone przez ów bank kopie. Wymagane jest również okazanie dowodu osobistego lub przedłożenie skróconego odpisu aktu stanu cywilnego. W ten sposób ZUS zweryfikuje nasze pokrewieństwo bądź powinowactwo z osobą zmarłą. Ostatni dokument, który dołączamy do wniosku, to skrócony odpis aktu zgonu.

O czym jeszcze warto wiedzieć?

Prawo obliguje ZUS do przekazania zasiłku pogrzebowego w ciągu trzydziestu dni. Otrzymujemy go albo pocztą na nasz adres, albo na konto, które wskazaliśmy we wniosku. Zasiłek ten wynosi 4000 złotych (wyjątkiem jest jedynie sytuacja, w której otrzymuje go osoba spoza rodziny albo instytucja, która pokryła związane z pochówkiem wydatki - wówczas zwracana jest ich dokładna kwota, nie większa jednak niż suma wymieniona powyżej). Warto również wiedzieć, że w przypadku, gdy pogrzeb został sfinansowany przez więcej niż jednego z krewnych, każdemu z nich zostanie przyznana kwota proporcjonalna do poniesionych kosztów.

 

Zostaw komentarz

Zaloguj się, aby dodawać komentarze