Nie możesz złożyć nowego zamówienia w swoim kraju.

Co to jest donacja zwłok? - Blog - Sklep Rodlew QMD

1 Lubię
 

W Polsce w większości przypadków ciało zostaje po śmierci złożone w ziemi bądź też skremowane. Ostatnie pożegnanie, posiadające formę religijnych lub świeckich uroczystości pogrzebowych, z emocjonalnego i duchowego punktu widzenia ma duże znaczenie dla rodziny i przyjaciół zmarłego. Aby łatwiej pogodzić się ze śmiercią bliskiej osoby, odwiedzamy jej grób. Poprzez udekorowanie nagrobka za pomocą zniczy, kwiatów czy innych akcesoriów możemy wyrazić naszą pamięć i tęsknotę za zmarłym. Z całą pewnością miejsce, do którego rodzina może się udawać po to, aby go wspomnieć, odgrywa dużą rolę w przechodzeniu przez żałobę, warto jednak również wiedzieć, że dla tradycyjnego pochówku, odbywającego się w ciągu kilku dni po śmierci, istnieje pewnego rodzaju alternatywa. Jest nią donacja zwłok, która polega na przekazaniu ich uczelni w celach naukowych.

Przyczyny donacji zwłok

Jakie mogą być pobudki, które skłaniają kogoś do podjęcia decyzji o oddaniu swojego ciała po śmierci? Otóż należy wyróżnić dwie główne motywacje. Pierwszą z nich jest chęć przysłużenia się w ten sposób nauce. Osoby, które złożyły wniosek o donację zwłok, po prostu pragną być pożyteczne również po śmierci. Badania, które można przeprowadzić na ludzkim ciele, są często niezastąpione, a studenci medycyny dzięki nim mogą dobrze opanować swoją profesję. Istnieje ponadto inna przyczyna, dla której część osób decyduje się na ten krok - ma ona charakter finansowy. Zgodnie z polskim prawem uczelnia odpowiada bowiem za transport ciała oraz finansuje organizację pochówku po zakończeniu badań. Warto pamiętać, że zasiłek pogrzebowy wynosi 4000 złotych. Kwota ta na ogół nie wystarcza na to, aby pokryć w całości wydatki związane z przygotowaniem uroczystości pogrzebowych.

Formalności

Aby pośmiertnie przekazać swoje ciało uczelni, dawca za życia musi sporządzić tzw. akt złożenia zwłok (tego rodzaju dokument należy potwierdzić notarialnie). W tym celu musi on skontaktować się z konkretnym uniwersytetem. W akcie przekazania zwłok umieszcza się podstawowe dane osobowe oraz informacje kontaktowe do osób, które po nastąpieniu zgonu wnioskodawcy przekażą wiadomość o tym uczelni. Ta ostatnia zobowiązana jest z kolei do powiadomienia rodziny o pochówku, który odbędzie się po przeprowadzeniu badań. Warto nadmienić, że wiele uczelni decyduje się na uhonorowanie donatorów poprzez zapisanie ich imion i nazwisk na specjalnych tablicach pamiątkowych. Należy też dodać, że współcześnie zarówno Kościół Katolicki, jak i zwierzchnicy innych głównych wyznań chrześcijańskich, nie sprzeciwiają się donacji zwłok na cele naukowe. Pewne dyskusje na ten temat toczą się natomiast w ortodoksyjnych odłamach judaizmu.

 

Zostaw komentarz

Zaloguj się, aby dodawać komentarze