Nie możesz złożyć nowego zamówienia w swoim kraju.

Na czym polega ekologiczny pochówek? - Blog - Sklep Rodlew QMD

2 Lubię
 

W Polsce większość osób po śmierci chowana jest w ziemi w trumnie bądź kremowana - urnę następnie umieszcza się w grobie lub w kolumbarium. Zgodnie z najbardziej rozpowszechnioną w naszym kraju tradycją nagrobki dekoruje się za pomocą pewnych charakterystycznych elementów. Należą do nich przede wszystkim znicze oraz kwiaty. Innego rodzaju akcesoria nagrobkowe stanowią wazy, wazony, aplikacje, lampiony czy tabliczki - wysokiej jakości elementy, które zostały powyżej wymienione, znajdziemy w renomowanym sklepie Akcesoria Nagrobkowe Rodlew QMD.

W trosce o środowisko

Zdobienie miejsc pochówku pozwala nam wyrazić swój żal i tęsknotę za zmarłymi - stanowi to pewną formę ich upamiętnienia. Estetyka grobów ma też duże znaczenie w kontekście modlitwy i kontemplacji bliskich zmarłego, którzy przy nim się gromadzą. Obecnie możemy również spotkać się z pewnymi nowymi formami chowania ciał, nie pozostającymi bez wpływu także na wygląd miejsca spoczynku. Stanowią one konsekwencję coraz większego znaczenia ochrony środowiska w naszym życiu, będącej odpowiedzią na zmiany klimatyczne. Przede wszystkim chodzi o pochówek ekologiczny. Może on przybierać różnego rodzaju postać - niektóre jego pewne elementy pozostają niezauważone dla osób odwiedzających grób, inne zaś właściwie nadają mu zupełnie nowy kształt. Jak to wygląda w praktyce?

Jak wygląda ekologiczne miejsce pochówku?

Jednym z najbardziej charakterystycznych przejawów tego rodzaju trendu jest rezygnacja z pomnika na rzecz posadzenia drzewa w miejscu pochówku, które w ten sposób - naturalny i nieingerujący w przyrodę - oznacza się, a zmarłego - upamiętnia. Rozwiązanie to zostało zaproponowane przez włoskich projektantów i działaczy ekologicznych - takie groby miałyby tworzyć tzw. święte lasy. Co więcej, ciała byłyby umieszczane nie w trumnach, ale w specjalnych biodegradowalnych powłokach. Mniej radykalne koncepcje zakładają po prostu używanie ekologicznych materiałów przy produkcji trumien. Chodzi o takie surowce, jak chociażby skrobię kukurydzianą, bambus, łupiny migdałowe - ten pomysł zakłada więc również powstanie tradycyjnego grobu, który można ozdobić w klasyczny sposób. Ekolodzy zgłaszają też postulat, żeby także urny wykonywać z materiałów, które są odpowiednie z punktu widzenia ochrony środowiska. Warto ponadto wiedzieć, że wprawdzie dzięki spopielaniu zwłok miejsca pochówku mogą zabierać mniej przestrzeni, jednakże kremacja nie jest do końca bezpieczna dla środowiska - przyczynia się ona chociażby do zanieczyszczania ziemi za pomocą związków rtęci. Nieszkodliwą alternatywę stanowi hydroliza alkaliczna (w jej wyniku ciało może mieć postać płynu albo, jak w przypadku kremacji, prochów).

 

Zostaw komentarz

Zaloguj się, aby dodawać komentarze