Na czym polega fenomen cmentarza Père-Lachaise? - Blog  - Sklep Rodlew QMD

Pobyt w Paryżu zobowiązuje do zobaczenia takich niezwykłości, jak Wieża Eiffla, Luwr czy Katedra Notre Dame. Istnieje jednak jeszcze jedno miejsce popularne wśród zwiedzających, którzy poszukują czegoś więcej niż zwykłej atrakcji turystycznej. Jest nim cmentarz Père-Lachaise. Na czym polega jego niezwykłość?

Historia paryskiej nekropolii

Père-Lachaise to największy paryski cmentarz, którego popularność rośnie od 1804 roku. Powstał z polecenia jezuity o tym samym przydomku, obdarowanego w rzeczone tereny przez Ludwika XIV (François de Lachaise był spowiednikiem króla). Początkowo nie cieszył się uznaniem wśród paryżan, głównie za sprawą faktu, że w przeciwieństwie od innych nekropolii, ta została znacznie oddalona od kościoła (ówczesne tereny znajdowały się poza miastem). Służyła więc jako miejsce pochówku dla biedniejszej części społeczeństwa. Do czasu.

Napoleon Bonaparte nie chcąc, aby idea Père-Lachaise odeszła w zapomnienie, rozkazał przenieść tam szczątki osób, które w sercach Francuzów zajmowały miejsce szczególne: Jeana de La Fontaine'a i Moliera. Od tego momentu miejsce to cieszyło się coraz większym uznaniem, zmieniając zwykły cmentarz w jedną z największych nekropolii w Europie.

W czym tkwi fenomen Père-Lachaise?

Gdy znamy już historię tego miejsca nietrudno zgadnąć, skąd wzięła się tak duża popularność paryskiego cmentarza. Jedni chcieli, aby ich bliscy byli chowani wśród znanych osobistości. Inni pragnęli przekonać się na własne oczy, gdzie spoczywa m.in. Honoriusz Balzac, Marcel Proust, Oscar Wilde, Fryderyk Chopin, Molier, Jim Morrison czy Edith Piaf. Obecnie nekropolia liczy ponad milion grobów.

Cmentarz Père-Lachaise stanowi osobliwy rodzaj muzeum na wolnym powietrzu. Można podziwiać w nim fantastyczne, nierzadko zaskakujące kunsztem grobowce projektowane przez samych zmarłych jeszcze za ich życia. To właśnie dzięki temu między poszczególnymi kwaterami panuje taka różnorodność.

Turyści chętnie odwiedzają nekropolię nie tylko ze względu na pochowane tam osobistości, ale także powodu niezwykłości, jaką emanuje. Należy mieć na uwadze, że poza miejscem pochówku to jeden z najobficiej zarośnięty drzewami obszar Paryża. Wiele osób poszukuje tu ciszy, skupienia i okazji do refleksji.