Śmierć bliskiej osoby to dla wielu ludzi jedno z najtrudniejszych przeżyć, z którymi muszą się zmierzyć. Okres, który ma miejsce po niej, nazywamy żałobą. Jest to czas, podczas którego zachodzą w nas zmiany o charakterze emocjonalnym, duchowym, często i fizycznym. Wiele osób przejawia ją również w sposób zewnętrzny, poprzez czarny ubiór.
Moment, by zwolnić
Bliscy zmarłego wkraczają w żałobę już w momencie, kiedy dowiadują się o śmierci kogoś ważnego. Następnie uczestniczą w czynnościach organizacyjnych związanych z pogrzebem, które również mają pewne znaczenie psychologiczne - pozwalają przekuć uczucia w czyny. Przygotowanie miejsca pochówku umożliwia wyrażenie żalu i pamięci o zmarłym. Obejmuje ono wybór grobu, jego wyglądu oraz znajdujących się na nim dekoracji. Do tych ostatnich należą m.in. wazy, wazony, aplikacje, czy lampiony (znajdziemy je w sklepie Akcesoria Nagrobkowe Rodlew QMD). Organizacja pogrzebu ma również duże znaczenie ze względu na to, że bliscy zmarłego spotykają się z krewnymi, przyjaciółmi, znajomymi, którzy składają im kondolencje.
Dlaczego składa się kondolencje?
Ta ostatnia czynność (mimo że z pozoru błaha!) ma bardzo duże znaczenie. Uzmysławia ona rodzicom, małżonkom, dzieciom osoby zmarłej, jak ważna to była osoba także dla innych. Owa chwila rozmowy pozwala obu stronom uzewnętrznić swoje uczucia, co jest bardzo istotne z psychologicznego punktu widzenia. Kondolencje składa się bliskim zmarłego po tym, jak dowiemy się o śmierci. Należy to zrobić przy najbliższej możliwej okazji, podczas spotkania lub telefonicznie. W dniu uroczystości pogrzebowych nasze wyrazy współczucia przekazujemy przy pierwszej sposobności - wtedy, gdy przybywamy na cmentarz i, jeśli jest taka możliwość, rozmawiamy z członkami rodziny. Również po złożeniu trumny bądź urny do grobu następuje moment, kiedy osoby zgromadzone na pogrzebie podchodzą do bliskich zmarłego, żeby wyrazić swój żal i zapewnić ich o swoim wsparciu. Warto pamiętać w tym czasie o pewnym wyczuciu i takcie. Jeżeli uczestnicy pogrzebu dostrzegą, że rodzice, małżonkowie, dzieci czy rodzeństwo zmarłego są pogrążeni w bólu, powinni ograniczyć się do krótkiej formuły. W gestii bliskich należy to, czy będą oczekiwać rozmowy (wówczas osoba składająca kondolencje nie powinna kończyć jej zbyt szybko), czy też nie. W tym pierwszym przypadku często kierują konwersację na ostatnie chwile ze zmarłym, jego chorobę, na wspólne chwile lub na jego dobre cechy. Przyjaciele i krewni mogą zdecydować się na objęcie osoby, której składają kondolencje. Niekiedy bliscy zmarłego sami to inicjują. Ten moment pogrzebu, w którym składane są kondolencje, jest także okazją, aby rodzina zaprosiła wybrane osoby na stypę.
Zostaw komentarz
Zaloguj się, aby dodawać komentarze