Nie możesz złożyć nowego zamówienia w swoim kraju.

Jak informować o śmierci bliskiej osoby? - Blog - Sklep Rodlew QMD

2 Lubię
 

Informowanie o śmierci bliskiej osoby nie jest łatwe. Nigdy jednak nie wiemy, kiedy przyjdzie nam wypełnić to zadanie. Dlatego warto poznać szereg przydatnych rad na ten temat.

Niekiedy możemy zupełnie przypadkowo znaleźć się w sytuacji, gdy będziemy zobowiązani do przekazania takiej wiadomości. Z tego rodzaju wyzwaniami najczęściej mierzą się różnego rodzaju służby - przede wszystkim lekarze, ponadto również policjanci czy strażacy.

Stanowczo czy z empatią?

Przede wszystkim należy podkreślić fakt, że tego typu wiadomość musi być jasna i precyzyjna. Informacja o śmierci powinna być przekazywana z jednej strony z wyczuciem i empatią, a z drugiej - wprost. Rozbudowany wstęp nie jest w takiej sytuacji dobrym pomysłem, podobnie jak udzielenie chłodnego komunikatu. Warto wiedzieć o tym, że o śmierci rodzina nie powinna dowiadywać się przez telefon. Jeżeli tylko jest to możliwe, przekażmy tę smutną wiadomość twarzą w twarz. W przypadku, gdy nie znamy osobiście bliskich zmarłego, przed wejściem do mieszkania przedstawmy się i zapytajmy, czy mamy do czynienia z właściwymi osobami. Jeżeli mieliśmy już wcześniej kontakt z rodziną, poprośmy ją o możliwość wejścia do środka. Na samym jednak początku warto zaznaczyć, że mamy do przekazania smutną wiadomość. Niekiedy jest ona spodziewana - wówczas bliscy od razu domyślą się, jak brzmi jej treść. Nasze zachowanie ma duże znaczenie ze względu na fakt, że udzielana przez nas informacja praktycznie stanowi początek żałoby rodziny.

Nigdy nie będzie dobrego momentu

Nie zwlekajmy z poinformowaniem krewnych o śmierci ich bliskiego. Nigdy nie ma na to dobrego momentu. Sformułujmy krótkie i jasne zdanie. Jeszcze zanim wypowiemy tę kwestię, usiądźmy. Możemy zapytać o taką możliwość. Dlaczego jest to tak ważne? Otóż zgodnie z obowiązującą w naszej części świata etykietą pozycja siedząca w takiej sytuacji świadczy zarówno o powadze, jak i szacunku.
Nie wychodźmy zbyt szybko. Upewnijmy się, że członek bądź członkowie rodziny nie pozostaną dłużej sami. Musimy bowiem uzyskać wiedzę na temat tego, czy nie będą oni potrzebować pomocy medycznej. W tym kontekście szczególną uwagę zwróćmy zwłaszcza na osoby starsze, chore czy kobiety w ciąży.
Należy również pamiętać o tym, żeby dobierać odpowiednie słowa. Przy informowaniu rodziny o śmierci ich bliskiego nie należy używać takich zwrotów, jak „ciało” czy „zwłoki”. „Pani mąż”, „pana małżonka”, „pani mama”, „pani ojciec” - w miejsce wyżej wspomnianych powinniśmy zastosować jedno z tych sformułowań. Krewni mogą w pierwszej reakcji pytać o pewne szczegóły związane ze zgonem. Należy udzielić wszystkich niezbędnych informacji, jakie posiadamy, jednakże unikać drastycznych szczegółów.

 

Zostaw komentarz

Zaloguj się, aby dodawać komentarze