Nie możesz złożyć nowego zamówienia w swoim kraju.

Kiedy warto umieścić przy pomniku nagrobkowym ławkę? - Blog - Sklep Rodlew QMD

2 Lubię
 

Grób jest miejscem, do którego udajemy się po to, żeby dać wyraz swojej nieprzemijającej pamięci o zmarłym. Z tego też powodu regularnie dbamy o tę przestrzeń: wykonujemy czynności porządkowe czy wzbogacamy pomnik o kolejne elementy dekoracyjne. Wizyty na cmentarzu są dla osób, które doświadczyły straty, terapeutyczne. Warto więc tak przygotować miejsce wokół nagrobka, żeby nie zakłócało zadumy i modlitwy. Ławka umieszczona przy pomniku pozwoli na wygodne i bezpieczne (zwłaszcza w przypadku osób starszych) przeżywanie duchowej bliskości ze zmarłymi krewnymi czy przyjaciółmi.

Uporządkować przestrzeń i myśli

Sprzątanie wokół nagrobka, dbanie o niego, jest realizowaniem chęci troski o zmarłego. Z tego właśnie powodu chcemy, by pomnik zawsze był czysty, a elementy dekoracyjne - skromne, ale dobrej jakości. Do tych ostatnich należą m.in.:

  • ozdobne litery,
  • wazy,
  • wazony,
  • różnego rodzaju aplikacje nagrobkowe.

Dekorowanie grobu, umieszczanie na nim wiązanek, wieńców i kwiatów, świecenie zniczy - wszystko to pozwala nam uzewnętrznić swoje poczucie straty poprzez pokazanie, że nie zapomnieliśmy o zmarłym lub zmarłej i dalej jest w naszych sercach. Jak jednak wspomnieliśmy, gdy odwiedzamy grób, największe znaczenie ma nasza modlitwa za bliską osobę, która znalazła się już po drugiej stronie, bądź też wspomnienie jej i ofiarowanie swoich myśli. Niekiedy tego rodzaju kontemplacja trwa nawet kilka godzin. Gdy więc miejsce pochówku często odwiedzają seniorzy lub też osoby chore bądź z niepełnosprawnościami, warto rozważyć postawienie ławki.

Ławki na cmentarzach

Z rozwiązaniem tym coraz częściej spotykamy się na polskich cmentarzach. Z jednej strony tego rodzaju ławka nie zajmuje wiele przestrzeni, dzięki czemu zawsze znajdzie się na nią miejsce. Z drugiej zaś strony takie ułatwienie może stanowić dużą pomoc dla wymienionych powyżej osób. Szczególnie jeżeli należą one do najbliższych zmarłego - dotyczy to wdów i wdowców, rodzeństwa, dzieci.

Tego typu inwestycja nie należy do drogich i stanowi wygodną alternatywę dla krzeseł przenośnych, których transport może być kłopotliwy. Co ważne, ławkę łatwo dopasujemy do estetyki nagrobka. Na rynku znajdziemy zarówno modele drewniane, jak i metalowe, a także wykonane z innych materiałów. Pamiętajmy jednak, aby zdecydować się raczej na niedużą ławkę - na większości cmentarzy, szczególnie miejskich, nie ma na nią zbyt wiele miejsca. Warto również przestrzeń pod ławką (i w jej okolicy) pokryć kostką brukową czy płytkami mrozoodpornymi (należy bowiem mieć na uwadze fakt, że jesienią i wiosną przy grobach łatwo tworzy się błoto). Rozwiązanie to pozwoli cieszyć się seniorom oraz osobom chorym możliwością spędzenia dłuższego czasu przy grobie. Innym udogodnieniem, o którym warto przy tej okazji wspomnieć, jest możliwość zlecenia opieki nad grobami i ich konserwacji specjalnym firmom, które zajmują się tego typu usługami. Dzięki ławce seniorzy będą mogli w komfortowych warunkach współuczestniczyć w takich pracach. Ułatwi im ona konsultowanie ich na bieżąco.

 

Zostaw komentarz

Zaloguj się, aby dodawać komentarze