Nie możesz złożyć nowego zamówienia w swoim kraju.

Jak wyglądają cmentarze dla zwierząt? - Blog - Sklep Rodlew QMD

1 Lubię
 

Zwierzęta - zwłaszcza psy i koty - często są naszymi najlepszymi przyjaciółmi. Cechuje je wysoka inteligencja, w tym również emocjonalna, co zostało udowodnione przez naukowców. Przywiązują się do nas, a my odwzajemniamy się tym samym - przywiązaniem, opieką, zapewnianiem dobrych warunków życia, smaczną karmą, zabawkami, wygodnymi legowiskami czy spacerami (co dotyczy także pewnych ras kotów, takich jak np. maine coon). Tego rodzaju przyjaźnie trwają nawet do dwudziestu lat, czyli tyle, ile maksymalnie żyją niektóre koty czy psy. W przypadku śmierci właściciela wspomniane zwierzęta domowe również odczuwają smutek, przeżywają pewnego rodzaju żałobę, niekiedy trudno im się później przyzwyczaić do nowych miejsc i nieznanych wcześniej ludzi. Rzecz jasna, ludzie też reagują żalem i tęsknotą za swoimi pupilami, które już nie żyją. Z powodu dużej więzi, jaką z nimi mieli, często chcą uczcić w pewien sposób ich śmierć oraz dać wyraz swojej pamięci o nich. Wiele osób decyduje się na samodzielne zakopanie ciała zwierzęcia w przydomowym ogródku czy nawet w lesie - nie jest to jednak dobrym pomysłem, ponieważ w ten sposób łamie się prawo oraz przepisy sanitarne.

Początki “grzebowisk” w Polsce oraz ich charakterystyka

Naprzeciwko opisanym powyżej potrzebom wyszedł polski legislator, który wprowadził i zatwierdził możliwość tworzenia cmentarzy dla zwierząt. Innym ich określeniem, mającym stricte prawny charakter, jest “grzebowisko” (pojęcie to w popularnym użyciu odnosi się jednak do miejsca grzebania zwierząt hodowlanych, nie zaś domowych). Pierwszy tego rodzaju cmentarz został wytyczony w naszym kraju w podwarszawskim Koniku Nowym blisko trzydzieści lat temu. Następnie zaś powstał szereg innych nekropolii dla psów czy kotów. W pewnej mierze wyglądają one podobnie do zwykłych cmentarzy. Znajdują się na nich groby, które są podpisane, czyli zawierają informacje o imionach zwierząt, latach ich życia, niekiedy również pewne słowa od ich właścicieli. Tego rodzaju miejsca także się dekoruje. Niektórzy przynoszą i pozostawiają zabawki dla zwierząt, inni - kwiaty. Przy grobach tych często dawni właścicieli swoich podopiecznych sadzą rośliny. Na “grzebowiskach” mogą spoczywać nie tylko psy czy koty, ale również inne popularne gatunki zwierząt domowych, takie jak m.in. króliki, świnki morskie, chomiki czy tchórzofretki.

Cmentarze dla zwierząt w dziejach różnych kultur

Warto wiedzieć, że cmentarze dla zwierząt nie stanowią zjawiska nowego, ale występowały też w przeszłości. Co ciekawe, w Egipcie w czasach antyku zwłoki różnych gatunków były nawet mumifikowane - w tym przypadku jednak jako ofiary dla bogów. W celu upamiętnienia śmierci psów tworzono dla nich groby np. na Syberii. Owe miejsca pochówku, które odkryto we wspomnianej części Rosji, datowane są na V w. p.n.e.

 

Zostaw komentarz

Zaloguj się, aby dodawać komentarze