Nie możesz złożyć nowego zamówienia w swoim kraju.

Kiedy można uzyskać odszkodowanie za zniszczony nagrobek? - Blog - Sklep Rodlew QMD

1 Lubię
 
Koszt wykonania nagrobka jest dość wysoki. Jeżeli dodać do tego wydatki, które związane są z organizacją pogrzebu (zakup trumny i miejsca na cmentarzu, usługi kapłana, transport zwłok, przygotowanie stypy), otrzymamy pokaźną sumę. Wprawdzie możemy uzyskać zasiłek państwowy, wynoszący 4000 złotych, jednak należy liczyć się z faktem, że nie pozwoli on nam pokryć wszystkich kosztów. W sytuacji, gdy grób ulega zniszczeniu, również musimy sięgać do własnej kieszeni. Dlatego też warto odpowiednio się zabezpieczyć.

Co może spowodować uszkodzenie nagrobka?

Po pierwsze, przyczyną poważnych strat są często czynniki atmosferyczne - zarówno silny wiatr, jak i bardzo duża ilość śniegu, czy też nawet powódź. Po drugie zaś, musimy mieć na uwadze fakt, że w Polsce poważny problem stanowią kradzieże na cmentarzach oraz wandalizm. Z powyższych powodów dobry pomysł stanowi ubezpieczenie nagrobka. Wbrew pozorom zastosowanie tego rozwiązania często nie wymaga od nas specjalnych kroków. Wystarczy, że zdecydujemy się na odpowiednie rozszerzenie polisy ubezpieczeniowej naszego mieszkania albo domu.

Co warto wiedzieć przy ubezpieczaniu nagrobka?

Zanim to zrobimy, warto oczywiście zastanowić się, czy będzie to konieczne. Dowiedzmy się, na jakie niebezpieczeństwa narażone jest miejsce pochówku, które chcemy ubezpieczyć. Kwestia ta w dużym stopniu zależy od charakteru cmentarza i jego położenia. Decyzję należy podjąć też w oparciu o to, jaką wartość posiada nagrobek (zarówno materialną, jak i sentymentalną oraz emocjonalną). Miejmy również na uwadze fakt, że wiele grobów ma charakter artystyczny, co także powinno mieć znaczenie przy rozważaniu zakupu ubezpieczenia na nagrobek.

Kiedy możemy liczyć na odszkodowanie?

Pamiętajmy ponadto, że to, czy odszkodowanie zostanie nam wypłacone, zależy od szeregu czynników. Np. w sytuacji, gdyby na grób przewróciło się drzewo, firma ubezpieczeniowa podejmie czynności w celu określenia, czy zdarzenie to miało charakter losowy (co obejmują polisy) czy też przyczyniły się do niego pewne zaniedbania. Jeżeli więc przyczynę stanowiła wichura, otrzymamy pieniądze na renowację nagrobka. W przypadku zaś, gdy ubezpieczyciel ustali, że drzewo zawaliło się z winy uchybień konserwacyjnych administratora cmentarza, odpowiedzialność spadnie na niego. Zwykle odszkodowanie jest wypłacane w sytuacji, gdy zniszczeniu uległ nieodłączny element nagrobka. Natomiast nie otrzymujemy pieniędzy za utratę wszelkiego rodzaju akcesoriów i ozdób nagrobkowych, takich jak wazony, znicze, lampiony, wieńce i kwiaty. Wyjątek stanowi sytuacja, w której pewien element jest na trwałe przytwierdzony do nagrobka - jeżeli zostanie on skradziony albo uszkodzony, otrzymamy zadośćuczynienie. W każdym innym przypadku trzeba będzie zaopatrzyć się w nowe, które znajdziecie w asortymencie naszego sklepu - https://akcesorianagrobkowe.pl/.
 

Zostaw komentarz

Zaloguj się, aby dodawać komentarze