Nie możesz złożyć nowego zamówienia w swoim kraju.

Wypominki w Kościele Katolickim - na czym polega ta forma modlitwy? - Blog - Sklep Rodlew QMD

4 Lubię
 

W Kościele Katolickim istnieje szereg zwyczajów, za pomocą których czci się pamięć przodków. Szczególnym dniem, w czasie którego wierni poświęcają swoje myśli zmarłym, jest przypadająca na 1 listopada uroczystość Wszystkich Świętych. Wówczas rodziny i przyjaciele udają się na groby swoich bliskich. Często jest to także okazja na udekorowanie pomników za pomocą świeżych kwiatów oraz różnego rodzaju ozdób. Powszechnie obowiązujący zwyczaj zakłada także zapalanie zniczy. Na cmentarzach, przy miejscach pochówku, zmarłych otacza się modlitwą. Katolicy w dniu Wszystkich Świętych kierują również swoje kroki do kościołów, gdzie odczytywana jest jedna z tradycyjnych, wielowiekowych formuł - wypominki. Mają one postać modlitwy błagalnej, w której wymieniane są imiona zmarłych.

Wypominki w Kościele Katolickim

Wyróżnić możemy kilka rodzajów wypominków: roczne, oktawalne oraz jednorazowe. Jeśli chodzi o te pierwsze, spotykamy się z nimi na każdej niedzielnej mszy. Drugie spośród nich odmawia się natomiast od pierwszego do ósmego listopada - przeważnie razem z modlitwą różańcową. Trzeci spośród wymienionych rodzajów wypominków polega na wymienieniu imion zmarłych bezpośrednio na cmentarzu. Warto również wiedzieć, że istnieją wypominki kwartalne oraz półroczne. Co ciekawe, w województwie poznańskim funkcjonuje inne ich określenie - wymienianki, natomiast na Górnych Śląsku modlitwę tę określa się jako zalecki.

Jak wierzą katolicy, celem wypominków jest wybłaganie odpuszczenia zmarłym grzechów. Stanowią one wyraz wiary w życie wieczne oraz zmycie win. Modlitwa ta wywodzi się ze starożytności, kiedy podczas eucharystii odczytywano z tabliczek zwanych dyptykami zarówno imiona żyjących, jak i zmarłych. W średniowieczu wypominki najpierw zdobyły popularność we Francji, następnie zaś w całej chrześcijańskiej Europie.

Modlitwa żałobna

Modlitwą, którą członkowie Kościoła Katolickiego odmawiają przy grobach swoich bliskich, jest “Wieczne Odpoczywanie”. Warto też wiedzieć, że istnieje osobny rodzaj mszy odprawianej w dniu pogrzebu oraz w kolejne rocznice śmierci - jest to requiem, czyli msza żałobna. Od niej też pochodzi specjalny rodzaj kompozycji mszalnej, także noszący nazwę requiem. Najbardziej znany tego typu utwór stworzył Wolfgang Amadeusz Mozart.

Jak już zostało wspomniane, przy odwiedzaniu grobów często wzbogacamy pomniki i mogiły o wazony, aplikacje i lampiony. Warto, choćby symbolicznie, wyrazić naszą pamięć o przodkach.

 

Zostaw komentarz

Zaloguj się, aby dodawać komentarze