Nie możesz złożyć nowego zamówienia w swoim kraju.

Jakie są rodzaje marmuru? - Blog - Sklep Rodlew QMD

0 Lubię
 
Marmur stanowi niezwykle cenny surowiec nie tylko ze względu na swoją trwałość, ale również walory estetyczne, których z całą pewnością nie można mu odmówić. Kamień ten sprawdza się zarówno jako posadzka, elewacja, schody, parapety, a w szczególności jako płyty nagrobne.
Najbardziej znaną na świecie odmiany marmuru są wydobywane we włoskiej Carrarze oraz na chorwackiej wyspie Brač. Marmur karraryjski szczególnie zasłynął w dziedzinie sztuki - Michał Anioł, Giovanni Lorenzo czy Igor Mitoraj chętnie sięgali po ten rodzaj kamienia przygotowując swoje rzeźby. Ta szlachetna odmiana marmuru charakteryzuje się wysoką zawartością czystego węglanu wapnia, niską tlenku magnezu oraz znaczącym stopniem przekrystalizowania. W efekcie oznacza to, że kamień jest trwały, odporny na wietrzenie. Inną jego zaletą jest śnieżnobiały kolor, rzadko spotykany wśród kamieni naturalnych. W Polsce marmur wydobywany jest wyłącznie w Sudetach, głównie w Masywie Śnieżnika. Wyróżniamy 3 rodzaje pogrupowane zgodnie z kolorystyką występowania: "Biała Marianna" z góry Krzyżnik, "Zielona Marianna" oraz szaro-niebieski marmur pojawiający się w Sławniowicach.
W kamieniarstwie marmurem często nazywane są węglanowe skały osadowe, które pod wpływem poleru nabierają połysku. Przykładem może być marmur dębnicki będący krystalicznym wapieniem występującym w tonacji od szarego po czarny.
 

Zostaw komentarz

Zaloguj się, aby dodawać komentarze