Nie możesz złożyć nowego zamówienia w swoim kraju.

Jak zadbać o nagrobek przed zimą? - Blog - Sklep Rodlew QMD

1 Lubię
 

Przygotowanie nagrobka na zimę stanowi istotny element dbałości o wieczny spoczynek naszych bliskich. Zabezpieczenie kamienia przed czynnikami atmosferycznymi jest niezbędne do utrzymania jego estetycznego wyglądu i integralności przez wiele lat.

Nagrobki, często wykonane z tak szlachetnych materiałów jak granit, skrywają w sobie wiele tajemnic i historycznych anegdot. Ciekawostką może być fakt, że granit, będący jednym z najtwardszych materiałów na naszej planecie, od wieków jest stosowany do budowy monumentów i innych trwałych struktur. Wykorzystanie go w produkcji nagrobków wynika nie tylko z jego wytrzymałości, ale również z różnorodności kolorystyki i wyjątkowej odporności na warunki atmosferyczne. Granitowa powierzchnia jest mniej porowata niż wiele innych materiałów kamieniarskich, co sprawia, że jest on trudniejszy do zabrudzenia i łatwiejszy w utrzymaniu.

Mimo to, nawet granit wymaga odpowiedniej pielęgnacji, szczególnie przed zimą. Oto kilka sprawdzonych kroków, które pomogą zachować jego piękno na dłużej:

1. Czyszczenie nagrobka: Usuń wszystkie zabrudzenia, resztki wosku czy mchu, używając delikatnych środków czyszczących i miękkiej szmatki lub szczotki. Zwróć uwagę na elementy ozdobne jeżeli są wykonane ze stali nierdzewnej, nie używaj szczotki, ani gąbek itp. o ostrej powierzchni, gdyż uszkodzi to polerowane elementy.

2. Opróżnienie wazonów: To kluczowe, aby uniknąć pęknięcia kamienia spowodowanego rozprężaniem się zamarzającej wody. Aby wazon wyglądał estetycznie i nie wypełnił się wodą z opadów, warto zastosować zatyczkę do wazonów.

pokrywa wazonu cmentarnego

                                                                                     Pokrywa wazonu


3. Zabezpieczanie powierzchni: Wykorzystaj specjalistyczne preparaty konserwujące do zabezpieczenia kamienia przed działaniem wilgoci i mrozu. Zapewnią one dodatkową warstwę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi.


4. Ochrona przed śniegiem i lodem: Po opadach śniegu warto regularnie usuwać nagromadzony śnieg i lód z powierzchni nagrobka, by uniknąć długotrwałego narażenia kamienia na wilgoć.

5. Utrzymanie detali: Regularnie sprawdzaj stan inskrypcji oraz innych elementów dekoracyjnych, aby upewnić się, że nie uległy zniszczeniu.

Pamiętaj, że zimowe miesiące, mimo swojego surowego charakteru, przynoszą ze sobą również spokój i urok. Odwiedziny na cmentarzu w tym czasie mogą być okazją do zadumy i refleksji, a troska o nagrobek staje się hołdem dla tych, którzy odeszli.

Szczególna dbałość o miejsce spoczynku naszych bliskich jest również formą przypominania sobie ich życia i utrwalania pamięci o nich przez kolejne pokolenia. Warto więc poświęcić czas na przygotowanie nagrobka do zimy, by przetrwał on nienaruszony do wiosny, kiedy to przyroda znów obudzi się do życia, dodając malowniczego tła naszym wspomnieniom.

 

Zostaw komentarz

Zaloguj się, aby dodawać komentarze