Nie możesz złożyć nowego zamówienia w swoim kraju.

Jak przygotować nagrobek do Wszystkich Świętych - Blog - Sklep Rodlew QMD

1 Lubię
 

Uroczystość Wszystkich Świętych co roku skłania rzesze ludzi do odwiedzin grobów bliskich. To jedno z najważniejszych dni na polskim kalendarzu, kiedy wspominamy naszych zmarłych i oddajemy im hołd. 1 listopada to czas refleksji, zadumy i modlitwy, ale także okazja do zadbania o groby naszych bliskich.

Przygotowanie Grobu

Zanim udamy się na cmentarz 1-go listopada, warto wcześniej zadbać o groby naszych bliskich. Im wcześniej rozpoczniemy te prace tym będą one łatwiejsze (w naszym klimacie w tym okresie może spaść śnieg) oraz nie narazimy się na tłumy sprzątających osób na cmentarzu. Zacznijmy od usuwania liści, gałązek i wszelkich niepotrzebnych elementów, które zgromadziły się na grobie od ostatniej wizyty. Jeśli zauważysz jakieś uszkodzenia lub zmiany w otoczeniu grobu, zastanów się, czy możesz je samodzielnie naprawić. W przypadku większych problemów, konieczna będzie pomoc fachowca. Podczas usuwania śmieci pamiętajmy o ich segregacji. Jeżeli zarządca cmentarza przygotował śmietniki do segregacji odpadów, powinniśmy wykorzystać szansę by odciążyć naszą planetę.

Czyszczenie Grobu

Kiedy już uporamy się z porządkiem na grobie, czas na jego dokładne umycie. Skorzystaj z miękkiej szczotki, wody i odpowiedniego detergentu. Kamienne płyty warto umyć starannie, aby przywrócić im pierwotny blask. Po umyciu pozostaw groby do wyschnięcia, a jeśli zajdzie potrzeba, dokonaj ewentualnych poprawek i napraw. W przypadku akcesoriów nagrobkowych ze stali nierdzewnej warto wpierw spłukać pył z elementów stalowych, następnie miękką szmatką z dodatkiem delikatnego detergentu zmyć osady. W tym wypadku używanie szczotek, gąbek, skrobaków itp. nie wchodzi w rachubę, gdyż grozi zarysowaniem powierzchni i jednym sposobem na odnowienie, będzie demontaż i odesłania do producenta. 

Wystrój Grobu

Na sam koniec przyszedł czas na wystrój grobu. Możesz zakupić znicze, kwiaty i inne ozdoby, które podkreślą piękno tego miejsca. Styl dekoracji może być różny, jedni wybierają przepych i bogate stroje, inni preferują ascetyczny minimalizm. Niezależnie od tego, jakie dekoracje wybierzesz, pamiętaj o bezpieczeństwie. Znicze umieszczaj w bezpiecznych pojemnikach, aby uniknąć ryzyka pożaru, a ozdoby tak ustaw, aby nie uszkadzały płyt nagrobnych. Do zniczy możesz wykorzystać elegancką podstawę , na której umieszczone znicze nawet po pęknięciu nie uszkodzą płyty pomnika, co może się stać po wylaniu się wosku bezpośrednio na kamień.

Podstawka P01

                                                                               
         Podstawa P01

Warto zadbać też o wazon, w szczególności jeżeli jest on granitowy, jest też narażony na działanie wody i mrozu, co skutkuje jego pęknięciem. Aby zabezpieczyć wazon, można zastosować zatyczkę ozdobną , która nie pozwoli na dostanie sie do środka wody. 

Pokrywa wazonu cmentarnego

Pokrywa wazonu cmentarnego


Teraz, gdy groby naszych bliskich są pięknie przygotowane i udekorowane, jesteśmy gotowi na coroczną uroczystość Wszystkich Świętych. To czas, kiedy tłumy ludzi z różnych stron odwiedzają cmentarze, aby wspólnie modlić się i uczcić pamięć tych, którzy odeszli.

 

Zostaw komentarz

Zaloguj się, aby dodawać komentarze