Nie możesz złożyć nowego zamówienia w swoim kraju.

Savoir-vivre na uroczystościach pogrzebowych - czy zapraszać gości na stypę? - Blog - Sklep Rodlew QMD

4 Lubię
 

Bliscy osoby zmarłej, po jej śmierci, wykonują szereg spraw organizacyjnych. Z jednej strony mają one charakter urzędowy, a z drugiej dotyczą takich kwestii, jak przygotowanie pochówku i jego miejsca czy wybór trumny. Rodzina może, choć nie musi, zdecydować się na wystawienie ciała na widok publiczny. Nie bez znaczenia jest również to, jak grób będzie się prezentować - niekiedy pomnik zostaje zamówiony już na pogrzeb, czasami zaś, w zależności od woli rodziny, buduje się do dopiero po nim (istnieją również sytuacje, w których został on już postawiony za życia zmarłego). Pod koniec uroczystości zgromadzeni umieszczają zwykle na płycie wieńce i kwiaty, następnie zaś podchodzą do najbliższych pochowanej osoby - małżonka, rodziców, dzieci - żeby przekazać im swoje wyrazy wsparcia. Przebieg pogrzebu może być różny, w dużej mierze zależy on chociażby od tego, czy ma charakter świecki czy też religijny. Przyjęło się jednak, że po nim następuje stypa, czyli spotkanie ze zgromadzonymi osobami. Część ta nie jest jednak obowiązkowa i zależy od decyzji rodziny.

Jak zachować się w przypadku zaproszenia na stypę?

Stypa odbywa się w domu zmarłego bądź jego najbliższych krewnych lub też jest organizowana - szczególnie w przypadku większej liczby uczestników - w restauracji. Wiele osób może zastanawiać się nad tym, czy należy na nią wystosować zaproszenie. Warto wiedzieć, że o samym pochówku dowiadujemy się na wiele sposobów. Najbliżsi informują się o nim osobiście bądź też telefonicznie. Przeważnie dalsi krewni, znajomi i współpracownicy dowiadują się o pogrzebie albo od siebie nawzajem, albo z nekrologu (publikowanego w prasie) bądź też klepsydry (umieszczanej np. na drzwiach domu zmarłego czy na tablicy parafialnej). Rodzina może też zdecydować się na telefoniczne przekazanie wiadomości o pochówku współpracownikom zmarłego w jego ostatnim miejscu pracy. Pamiętajmy również, że informacja o czasie i miejscu pogrzebu zgodnie z zasadami savoire-vivre’u nie jest zaproszeniem, tylko zawiadomieniem. Z tym pierwszym mamy jednak do czynienia wtedy, gdy rodzina informuje gości o tym, że będą mile widziani na stypie. Niekiedy mogą oni dostać zaproszenie na nią jeszcze przed pogrzebem, przeważnie jednak otrzymuje się je już po nim - w momencie składania kondolencji.

Spotkanie to ma duże znaczenie ze względów emocjonalnych i psychologicznych (pozwala wyrazić w rozmowie swój żal za zmarłym) oraz praktycznych (część gości może przybyć z daleka, dlatego też oferuje im się posiłek). Powszechnie obowiązująca etykieta raczej nie dopuszcza możliwości odmowy wzięcia udziału w stypie.

 

Zostaw komentarz

Zaloguj się, aby dodawać komentarze