Nie możesz złożyć nowego zamówienia w swoim kraju.

Jak napisać mowę pogrzebową? - Blog - Sklep Rodlew QMD

0 Lubię
 

Mowę pogrzebową przeważnie wygłasza ksiądz odprawiający mszę, jeden z członków rodziny bądź przyjaciel zmarłej osoby. Istnieje wiele różnych wzorów, zgodnie z którymi układamy tego typu tekst. Oczywiście każdy z nich zawiera pewne stałe elementy, o których piszemy poniżej.

Miejmy na uwadze fakt, że mowę warto ułożyć w taki sposób, aby odnosiła się np. do osobowości zmarłego oraz do działalności, jaką podejmował (np. pewną specyfiką będzie cechować się przemówienie na pogrzebie osoby wojskowej). Duże znaczenie ma język, jakim będziemy posługiwać się w naszej mowie. Każde takie przemówienie układamy tak, aby w sposób godny upamiętnić osobę zmarłą. Czasami jednak przywołujemy pewne pozytywne czy wręcz wesołe anegdoty, które nie tylko nam, ale też wszystkim osobom zgromadzonym na pogrzebie, przywołają postać zmarłego.

Co powinno znaleźć się w każdej mowie pogrzebowej?

Tego typu przemówienie rozpoczynamy zawsze od powitania osób zgromadzonych na pogrzebie. Następnie przedstawiamy cel naszego wystąpienia, tzn. ogłaszamy, że „zgromadziliśmy się tutaj, aby uczcić pamięć...”. W tym momencie następuje moment, w którym mówimy, kim jest zmarły. Wyjaśniamy także, jaka relacja nas z nim łączyła. Oba te punkty stanowić mogą wstęp do najbardziej charakterystycznych wspomnień o osobie zmarłej, które przedstawimy w naszej mowie. Opowiadamy o jej pasjach i doświadczeniach zawodowych. Warto odnieść się do przeżyć, które były wspólnym udziałem autora mowy pogrzebowej oraz zmarłego.

Stałą częścią takich przemówień jest wyrażenie żalu. Wspominamy o powodach, dla których będzie nam brakować zmarłego. Przed opracowaniem wystąpienia zwróćmy się do rodziny z pytaniem, jakie kwestie powinny być w nim zawarte – pod koniec mowy umieszcza się niekiedy np. pewne wspomnienia czytane w imieniu konkretnych osób. Przemówienie wieńczymy podziękowaniami dla zgromadzonych – za ich przyjście, pamięć oraz wsparcie.

Jakie elementy warto podkreślić w przemówieniu?

Szczególnie zwróćmy uwagę na pozytywne cechy zmarłego. Warto odnieść się do nich w nawiązaniu do pewnej historii, np. wspólnej podróży czy innej aktywności. Opowiedzmy o tym, dlaczego osoba ta była dla nas ważna i co zmieniła w naszym życiu. Bardzo ważne jest także ukazanie jej sukcesów i osiągnięć.

 

Zostaw komentarz

Zaloguj się, aby dodawać komentarze