Nie możesz złożyć nowego zamówienia w swoim kraju.

Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku - Blog - Sklep Rodlew QMD

1 Lubię
 
Miejscem, które warto zobaczyć będąc w Zakopanem, jest wyjątkowy Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku. Z czego wynika jego niepowtarzalność? Po pierwsze, położony jest on na malowniczych terenach, znajdujących się w pobliżu kościoła pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej, czyli najstarszego zakopiańskiego kościoła drewnianego. Po drugie, właściwie wszystkie groby, które możemy na nim zobaczyć, to unikatowe dzieła sztuki, inspirowane bogatą kulturą Podhala. Po trzecie zaś, na cmentarzu spoczywają ciała wybitnych Polaków związanych z Zakopanem.

Początki zakopiańskiej nekropolii

Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku powstał w 1848 roku. Jaka jest geneza jego nazwy? Otóż górale podhalańscy za pomocą słowa „brzyzek” określają urwisko znajdujące się nad potokiem. Pierwszy człon nazwy wziął się natomiast od nazwiska fundatora nekropolii – Jana Pęksy.

Wielcy Polacy pochowani na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku

Na terenie nekropolii, którą okala mur z kamienia, znajduje się 500 miejsc pochówku. Jakie zasłużone dla narodu i miasta osoby spoczywają na owym cmentarzu? Wiele osób przybywa tutaj, aby zobaczyć grób Stanisława Ignacego Witkiewicza. Należy jednak zaznaczyć, że ma on raczej charakter symboliczny. Nie wiadomo bowiem, gdzie tak naprawdę znajduje się ciało słynnego polskiego malarza i pisarza. Z tego powodu zdecydowano się wyznaczyć grobowiec, przy którym Polacy będą mogli oddawać cześć wielkiemu artyście okresu dwudziestolecia międzywojennego. Na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku spoczywa także ciało ojca Witkacego, malarza Stanisława Witkiewicza. Pochowany na nim został również inny wybitny twórca epoki Młodej Polski, poeta Kazimierz Przerwa-Tetmajer. Po prawej stronie od jego grobu znajduje się natomiast miejsce pochówku pisarza Władysława Orkana. Na cmentarzu spoczywają Kornel Makuszyński, Władysław Hasior, Karol Stryjeński czy taternik Jan Długosz. Pochowano na nim również badacza przyrody Tatr Tytusa Chałubińskiego oraz wielkiego skoczka narciarskiego Stanisława Marusarza.

Artystyczny wymiar Cmentarza Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku

Nekropolia zasługuje na uwagę także z tego względu, że położone na jej terenie nagrobki charakteryzują się wyjątkowymi walorami estetycznymi. Część z nich stworzono w pracowni Władysława Hasiora. Zaliczają się do nich niepowtarzalne rzeźby na grobowcach takich osób, jak Antoni Rząsa czy Maria Witkiewiczowa.
 

Zostaw komentarz

Zaloguj się, aby dodawać komentarze