Nie możesz złożyć nowego zamówienia w swoim kraju. United States

Akcesoria nagrobkowe

Koszt pogrzebu - na jakie wydatki trzeba się przygotować?

Koszt pogrzebu - na jakie wydatki trzeba się przygotować?

Organizacja pogrzebu wiąże się z szeregiem niezbędnych wydatków. Jedną z nich stanowi wykupienie miejsca pochówku (aczkolwiek często również zdarza się, że zmarła osoba zrobiła to już za życia). Ponadto konieczny jest zakup trumny. Musimy się też liczyć z koniecznością pokrycia opłat za pewne usługi pogrzebowe, takie jak odbiór ciała, jego przechowywanie oraz przygotowanie przed uroczystością pogrzebową. Za sam pochówek również należy zapłacić – wysokość opłat pobieranych przez księży jest różna. Minimalna kwota całkowita, którą poniesiemy za zorganizowanie pochówku, to około 2000 złotych. Trzeba jednak również pamiętać o tym, że przysługuje nam specjalny zasiłek w wysokości 4000 złotych.

Ile zapłacimy za wykupienie miejsca pochówku?

Koszt wykupienia miejsca, gdzie spocznie osoba zmarła, zależy od jego wielkości i czasu, przez jaki będzie ona się w nim znajdowała. Przykładowo, za jednoosobowy grób ziemny na czas dwudziestu lat zapłacimy około 500 złotych. W przypadku trzyosobowego stawka ta będzie prawdopodobnie proporcjonalnie – tzn. trzykrotnie – wyższa. Opłata za podwójne miejsce grzebalne przeznaczone na murowany grób wynosi przeciętnie od 1500 do 2000 złotych. Kwoty te mogą być wyższe w przypadku, gdy zdecydujemy się na usytuowanie nagrobków przy głównych alejach cmentarnych. Coraz więcej osób pragnie być pochowanych w urnach. Pytanie brzmi, ile pieniędzy wydamy za możliwość pochowania ich w niszach na cmentarzu? Otóż za jedno takie miejsce na okres dwudziestoletni zapłacimy około 500 złotych.

Wymurowanie nagrobka, zakup trumny i urny, przechowanie ciała – jakie kwoty musimy wziąć pod uwagę?

Największy koszt stanowi wymurowanie nagrobka. Jeżeli wybierzemy np. granit, będziemy musieli przeznaczyć na ten cel od czterech do pięciu tysięcy złotych w przypadku grobu jednoosobowego. Za trumnę dębową płaci się co najmniej 2,5 tysiąca złotych, a za sosnową – ponad sześćset. Znacznie tańsze są trumny przeznaczone na kremację. Koszt urny to około 200 złotych. Opłata za transport ciała wynosi (zależnie od długości drogi) minimum 300 złotych. W chłodniach szpitalnych nie płacimy nic za jego przechowanie przez 3 dni, po tym czasie zaś – 50 złotych dziennie. Za przygotowanie ciała przed pochówkiem wydamy około 250 złotych.

Z jaką kwotą należy się natomiast liczyć, jeśli chodzi o organizację pochówku? Kwestia ta nie jest ściśle uregulowana. Księża zwykle wskazują, że opłata ma charakter dobrowolny. Wiele zależy też od tego, gdzie mieszkamy – w mieście, małej miejscowości, czy na wsi. Przeważnie jednak koszt odprawienia mszy pogrzebowej wynosi od 700 do 1500 złotych.

 gru 27, 2018