Jaka jest symbolika zniczy na grobie?

Znicze na grobach przede wszystkim stanowią symbol naszej pamięci o zmarłych. Co roku w dniu Wszystkich Świętych polskie nekropolie pełne są świateł płomyków tlących się w zniczach. Zapalamy je także w rocznicę śmierci lub narodzin zmarłego, a także w każdy inny dzień, kiedy zależy nam właśnie na tym, aby dać wyraz swojej pamięci o bliskiej osobie. Ogień symbolizuje też czas, który upływa. Ma nam przypominać o tym, że kiedyś połączymy się ze zmarłymi.

Tradycja zapalania zniczy na grobach jest długa. Wywodzi się z pogańskiej ceremonii Dziadów. Według jednej z wersji za pomocą ognia Słowianie pokazywali dobrym duszom drogę, którą mogą wrócić do domu. Inni badacze twierdzą, że podczas Zaduszek palono gałęzie po to, aby dostarczyć duszom zmarłych trochę ciepła.

Ogień w chrześcijaństwie symbolizuje Boga. Jak głosi Biblia, pod jego postacią objawił się On Mojżeszowi. Zarówno ogień, jak i światło przypominają nam o łasce stanowiącej przeciwieństwo grzechu, którego symbol to ciemność. Nie bez znaczenia jest także fakt, że płomyk skierowany jest zawsze w stronę nieba, do którego powinny odnosić się nasze myśli.

Światło i ogień stanowią też symbol prawdy oraz wiedzy.