Nie możesz złożyć nowego zamówienia w swoim kraju.

Jakie są kolory żałoby w różnych kulturach? - Przerwa świąteczna - Sklep Rodlew QMD

1 Lubię
 

Żałoba to okres, w którym staramy się uporać ze smutkiem towarzyszącym nam po stracie bliskiej osoby. W zależności od kultury występują różne tradycje okazywania żałoby. W Polsce jednym ze sposobów jest ubieranie się na czarno. Jednak kolor, który wybierają rodziny zmarłego, różni się w poszczególnych krajach. Symbolika kolorów ma pewne rozbieżności nawet w podobnym kręgu kulturowym, jakim jest Europa.

W kulturze europejskiej kolor czarny przeważnie ma negatywne znaczenie. Kojarzy się z żałobą, smutkiem, złem czy śmiercią. Na Wschodzie jednak symbolizuje całkowicie odmienne uczucia. W Chinach czerń to oznaka szczęścia i radości, w Japonii dorosłości, szlachetności, natomiast w Indiach to kolor życia. Biel, która dla nas jest symbolem czystości, boskości czy niewinności, jak szaty papieskie lub suknia ślubna panny młodej, dla kultur Wschodnich to kolor żałoby. Czerwień powszechnie uważa się za symbol miłości, pożądania lub skrajnie - agresji czy gwałtowności. W Afryce Południowej jest odpowiednikiem naszej czerni w przeżywaniu żałoby. Jaki kolor jest symbolem żałoby w innych krajach świata? W Tajlandii jest to fiolet, w Meksyku niebieski, a dla Egipcjan żółty.

Żałoba jest to bardzo osobiste przeżycie, jej długość zależna jest od konkretnej osoby, która ją przeżywa. Według tradycji kryteria żałoby określane są w następujący sposób: po śmierci małżonka trwa rok, po stracie rodzeństwa lub dziadków wynosi pół roku, po krewnych z dalszej rodziny trzy miesiące. Jest to również czas, w którym powinno się wstrzymać od organizowania hucznych zabaw, wesel czy innych uroczystości

.
 

Zostaw komentarz

Zaloguj się, aby dodawać komentarze