Ze względu na stosunkowo dużą wytrzymałość na uszkodzenia zarówno mechaniczne jak i warunki atmosferyczne, granit jest powszechnie stosowanym surowcem w kamieniarstwie. Dodatkowym atutem tego rodzaju surowca jest dostępność różnych typów kamienia, który różni się nie tylko barwą, lecz również strukturą.
Granit to kwaśna skała głębinowa o budowie jawnokrystalicznej. W skład granitu wchodzi kwarc, skaleń potasowy, plagioklaz oraz biotyt. Nietypowa struktura kamienia jest widoczna gołym okiem, dlatego surowiec ten można spotkać nie tylko w postaci płyt nagrobnych, ale również blatów kuchennych czy elementach ozdobnych. Jako jedna z najpospolitszych skał magmowych, występuje na niemalże całym świecie. W Polsce można spotkać złoża granitu na terenach Dolnego Śląsk, Tatr oraz ziemi kłodzkiej. Nazwy rodzajów granitu są powiązane z miejscem ich wydobywania, dlatego możemy spotkać się z granitem karkonoskim, strzegomskim, strzelińskim, rapakiwi czy adamellit.
W branży kamieniarskiej najczęściej stosowany jest granit naturalny polerowany bądź surowy. Niezależnie od wybranego rodzaju kamienia, granit jest wyjątkowo trwały na zmienne temperatury, opady atmosferyczne i inne czynniki chemiczne.