Postawienie płyty nagrobnej to dopiero pierwszy krok ku upamiętnieniu zmarłej bliskiej nam osoby. Kolejnym będzie wybór tabliczki nagrobnej lub wygrawerowanie bezpośrednio na płycie informacji o nieżyjącym. Które rozwiązanie jest bardziej korzystne?
Zarówno tabliczka, jak i grawer mają wiele zalet. Zacznijmy od walorów tabliczki. Po pierwsze tablica nagrobna nie wymaga drastycznych ingerencji w strukturę kamienia. Można zaprojektować element w taki sposób, by wystarczyło postawić ją na płycie nagrobnej lub przykleić za pomocą specjalnego kleju do kamienia. Co więcej, jeśli chcemy pochować bliską osobę w rodzinnym grobowcu, tabliczka taka wydaje się estetyczniejszym rozwiązaniem od grawerowania, ponieważ unikamy sytuacji, w których pozostaje puste miejsce na płycie, przeznaczone dla jeszcze żyjących członków rodziny. Nie oznacza to, że grawer na płycie jest niestosowny. Grawer bezpośrednio na nagrobku również może być korzystnym rozwiązaniem, jeśli zatrudnimy do jego wykonania profesjonalną firmę z bogatym doświadczeniem. Aby jednak napis wyryty w kamieniu nie stracił z czasem swojego uroku, należy surowy kamień odpowiednio zaimpregnować. Na rynku dostępne są specjalistyczne farby, które tworzą nie tylko warstwę ochronną, ale również dodatkowo mogą pokryć wgłębienia na przykład złotym kolorem.
Ostatecznie wybór tabliczki nagrobnej lub grawerowania bezpośrednio na płycie jest kwestią indywidualną. Warto jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji skonsultować swój koncept ze specjalistą.