Szczegółowo o czcionkach - Aktualności - Sklep Rodlew QMD

W związku ze sporą ilością zapytań o wysokości czcionek i ich proporcje, chcielibyśmy po krótce przedstawić Państwu kilka istotnych informacji.

Wszystkie czcionki produkowane przez nas zostały opracowane w naszej firmie. Każda czcionka posiada pewne cechy charakterystyczne, które odróżniają ją od innych, chociażby ogólnodostępnych w bankach czcionek.

Jedną z najpopularniejszych jest czcionka Romano, zwana Rodlew Romano. Występujące w niej litery C, O, S są nieznacznie wyższe od pozostałych. Różnice to często kwestie milimetra, jednak trzeba mieć to na uwadze próbując równać litery do linii górnej lub dolnej całego wyrazu.

Kolejna czcionka na która musimy zwrócić uwagę to kursywa oddzielna oraz łączona.

Jak sama nazwa wskazuje kursywa – to czcionka pochyła. Nie należy mierzyć wysokości znaków pod kątem jej nachylenia, a tak jak pozostałe czcionki wpisywać pomiędzy dwie linie wyznaczające górę oraz dół znaków w wyrazie. Dokładnie tak jak jest to wskazane w załączonym obrazie.

W kursywach, a w szczególności w k.oddzielnej , np. duże A wychodzi poza linię górną. Wynika to z charakterystyki czcionki i jest zgodne z tym co nasz projektant zapisał dwadzieścia lat temu.

W celu sprawdzenia proporcji Duża/mała litera, rozmiar czcionki itp. zalecamy skorzystanie z naszego programu do szablonów, który można pobrać TUTAJ.

Program wskaże szerokość całego napisu, jego wysokość, w dziesiątych milimetra.

Jeżeli mają Państwo wątpliwości co do szerokości zamawianego napisu w kursywie łączonej, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego. Nasze przemiłe koleżanki zmierzą wyraz w kalkulatorze do kursywy łączonej. Oszczędzi to Państwa czas oraz pozwoli uniknąć ewentualnej pomyłki.

W razie dodatkowych pytań, zapraszamy do kontaktu.