Poczęstunek dla zmarłych - jak Romowie czczą swoich bliskich? - Blog  - Sklep Rodlew QMD

W Polsce na różne sposoby czcimy zmarłych. Zgodnie z powszechnie obowiązującą tradycją członkowie rodziny i przyjaciele odwiedzają groby swoich bliskich, a na ich pomnikach umieszczają kwiaty oraz znicze. W zależności od wyznania (albo niewyznawania religii) modlą się za zmarłego lub też go wspominają. Ogólnie przyjętym zwyczajem jest dbanie o estetykę nagrobków. Najbliżsi krewni zwykle niedługo po śmierci ich bliskiej osoby budują pomnik, który dekorują za pomocą różnego rodzaju ozdób (takich jak na przykład aplikacje, wazony, wazony, lampiony, tabliczki z sentencjami).

Bez wątpienia dniem pamięci o zmarłych dla większości Polaków jest 1 listopada. Wówczas odwiedza się groby, sprząta je i wzbogaca o nowe elementy dekoracyjne. Warto jednak wiedzieć, że w Polsce kult zmarłych może przybierać nie tylko tę, najczęściej spotykaną, postać. W naszym kraju mieszkają również osoby wyznające prawosławie, judaizm, islam oraz przedstawiciele mniejszości narodowych - Tatarzy czy Romowie. Szczególnie interesujące i barwne są zwyczaje przedstawicieli ostatniej z wymienionych grup.

Romskie tradycje funeralne

Romowie częściowo wykazują się otwartością na lokalne tradycje, częściowo zaś - mimo upływu wieków od czasu, kiedy pojawili się nad Wisłą - w dalszym ciągu kultywują własne zwyczaje. Oddając cześć zmarłym, z jednej strony pragną im okazać szacunek, z drugiej zaś kierują się strachem przed tym, aby dusze przodków nie powróciły na ten świat. Ta obawa wpływa na charakter romskich zwyczajów funeralnych. Romowie chcą bowiem sprawić, aby zmarli nie odczuwali potrzeby opuszczenia zaświatów, dlatego po śmierci tych, którzy odeszli, odpuszczają im wszystkie winy, a jeżeli żyjący odczuwają pewne wyrzuty sumienia z powodu czynów, które wyrządzili zmarłym, podczas pogrzebu wrzucają monetę do trumny. Szczególnie rozsławionym - aczkolwiek niedotyczącym wszystkich romskich rodzin - zwyczajem jest poczęstunek dla zmarłych. To właśnie z powodu tej tradycji przy niektórych nagrobkach Romów stawiane są małe stoliki. Można spotkać się także z praktyką wypijania połowy kieliszka wódki i wylewania drugiej połowy na grób. Jest to wyraz pamięci o zmarłym, chęci podzielenia się z nim trunkiem. Istnieje również zwyczaj polegający na przerzucaniu za siebie owoców, które przeznaczone są dla nieżyjących przodków. Co ciekawe wielu Romów nie tylko je i pije przy grobach, ale również przy nich śpiewa. W ten sposób czczą swoich bliskich zmarłych także w dniu Wszystkich Świętych. Warto też wiedzieć, że groby Romów różnią się od tych tworzonych dla Polaków. Często znajdują się na nich wizerunki zmarłych w pełnym przepychu otoczeniu, np. w pałacu.