Zaplanowanie własnego pogrzebu – najważniejsze informacje

Planowanie własnego pogrzebu to praktyka znana od dawna. W polskiej kulturze nie jest ona jednak upowszechniona. Znaczna liczba Polaków reguluje tylko pewne sprawy finansowe i majątkowe - w tym celu opracowują swój testament albo opłacają polisę na życie. Wiele osób, szczególnie seniorów, decyduje się też za życia np. na wykupienie na cmentarzu miejsca pochówku, a część spośród nich również na postawienie pomnika, ewentualnie na umieszczenie na nim imienia i nazwiska oraz pewnych elementów dekoracyjnych (dostępnych w naszej ofercie https://akcesorianagrobkowe.pl/.

“Funeral planning” - rozwiązanie oszczędne?

Nowoczesne planowanie własnego pogrzebu ma jednak szersze znaczenie. “Funeral planning” - bo tak określa się to zjawisko w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych - zdobywa coraz więcej zwolenników w krajach zachodnich. Jedną z przyczyn, dla których owo rozwiązanie cieszy się pewną popularnością, stanowi fakt, że coraz większa liczba ludzi chce podejmować świadome decyzje w każdej kwestii, która dotyczy ich samych.

Niektórzy planują swój własny pochówek również dlatego, aby oszczędzić tego wysiłku oraz wydatku innym. W Polsce koszt przygotowania pogrzebu zwykle znacząco przekracza wysokość zasiłku pogrzebowego, który wynosi 4000 złotych. Zaplanowanie go za życia umożliwia natomiast rzetelne przeanalizowanie i porównanie kosztów usług oferowanych przez firmy pogrzebowe i inne instytucje, które mają udział przy przygotowywaniu pochówku. Kiedy bowiem krewni zajmują się tym po śmierci jednego z członków rodziny, w mniejszym stopniu zwracają uwagę na tego typu kwestie.

Możliwość zaplanowania pogrzebu zgodnie z własnymi preferencjami

“Funeral planning” pozwala zadbać o każdy aspekt odnoszący się do pochówku. Umożliwia wybór pomnika wraz ze wszystkimi szczegółami, takimi jak np. napisy, które na nim się znajdą. Poza imieniem i nazwiskiem mogą to być sentencje czy pewne informacje dotyczące działalności zawodowej. Samodzielnie przygotowując pogrzeb, decydujemy także o takich jego aspektach, jak charakter uroczystości (religijny albo świecki) oraz forma pochówku (pochowanie ciała, kremacja). Nie zawsze kwestie te są w pełni jasne dla rodziny po śmierci bliskiej osoby. Możemy też np. zaplanować, jaka muzyka będzie towarzyszyć uroczystościom.

“Funeral planning” a firmy pogrzebowe

Niektóre polskie zakłady pogrzebowe posiadają już w swojej standardowej ofercie usługę planowania pogrzebu za życia. Wystarczy, że przekażemy na ten temat nasze szczegółowe wytyczne. Co więcej, w przypadku części firm istnieje możliwość dostarczenia odpowiednich informacji o organizacji pochówku drogą internetową, co skraca proces jej planowania.