Nie możesz złożyć nowego zamówienia w swoim kraju. United States

Akcesoria nagrobkowe

Jak czyścić nagrobek z piaskowca?

Jak czyścić nagrobek z piaskowca?

Dbanie o odpowiednią estetykę miejsca pochówku stanowi jeden ze sposobów upamiętnienia bliskiej nam osoby zmarłej. W tym celu jej rodzina i przyjaciele zwykle decydują się na postawienie pomnika oraz ozdobienie go za pomocą roślin i pewnych dekoracji, takich jak wazony, lampiony czy aplikacje nagrobkowe. Jeżeli chcemy, aby nagrobek nie stracił swoich walorów, powinniśmy także pamiętać o jego regularnej konserwacji oraz utrzymywaniu go w stanie czystości (w przypadku, gdybyśmy nie mogli zajmować się tym samodzielnie - np. z powodu zamieszkiwania za granicą - możemy zadanie to zlecić specjalnej firmie zajmującej się opieką nad grobami, o czym pisaliśmy już w jednym z artykułów: https://akcesorianagrobkowe.pl/aktualnosci/196_zlecenie-opieki-nad-grobem.html). Z pewnością jednym z najbardziej okazale prezentujących się surowców jest piaskowiec. Jako budulec znakomicie sprawdzają się także marmur oraz lastryko. Wszystkie spośród wspomnianych surowców czyścimy w podobny sposób.

Podczas konserwacji potrzebować będziemy miękkiej szmatki, rękawiczek oraz skrobaczki - najlepiej wykonanej z gumy. Ponadto należy mieć ze sobą ciepłą wodę, którą możemy przewieźć w butelce albo w termosie. Dobrym pomysłem jest również zastosowanie cytryny, sody oczyszczonej i octu. W przypadku większych zabrudzeń warto posłużyć się specjalnym preparatem chemicznym, takim jak rozpuszczalnik z chlorkiem metylenu.

Konserwację nagrobka powinniśmy wykonywać systematycznie. Najlepiej co najmniej raz w miesiącu zadbać o niego za pomocą prostych środków, takich jak ciepła woda, ocet, czy cytryna. Jest to także konieczne po intensywnych opadach deszczu, które w negatywny sposób wpływają na estetykę płyty nagrobnej.

Pierwszą czynnością, którą należy wykonać podczas sprzątania grobu, jest pozbycie się z niego wosku ze zniczy, a także liści. Ten pierwszy najłatwiej usunąć przy użyciu wspomnianych skrobaczek. Nie można tego jednak robić za pomocą ostrych przedmiotów, takich jak np. nóż, gdyż grozi to porysowaniem płyty. Te zabrudzenia z wosku, które trudniej jest nam zlikwidować, pokrywamy środkiem z chlorkiem metylenu (nakładamy go w gumowych rękawicach). Preparatu pozbywamy się po chwili za pomocą szmatki. Finalnie miejsce, które czyścimy, warto pokropić sokiem cytrynowym, który następnie ścieramy. Jeśli chodzi o rdzę, usuwamy ją za pomocą wody i sody oczyszczonej (przy czym pamiętajmy, że mieszanka ta musi być dość gęsta). Ścieramy ją szmatką aż do momentu, gdy nie będzie jej widać. Po pozbyciu się wszelkich plam płytę z piaskowca, a także lastryka czy marmuru, przemywamy ciepłą wodą. Po wysuszeniu jej dobrym pomysłem jest również pokropienie nagrobka octem, który następnie spłukujemy.

 lut 11, 2019