Czyszczenie granitowego nagrobka

Każdy z nas pragnie dać wyraz swojej pamięci o zmarłych członkach rodziny albo przyjaciołach. Z jednej strony możemy to zrobić poprzez modlitwę, a z drugiej - dekorując na różne sposoby miejsca pochówku, stawiając na nich znicze i na różne sposoby dbając o ich odpowiedni wygląd. Zwykle po pewnym czasie od pogrzebu rodzina decyduje się na wybudowanie pomnika. Jednym z najpopularniejszych i najbardziej estetycznych surowców, z jakich je wykonujemy, jest granit. Posiada on wiele zalet. Nie tylko znakomicie się prezentuje, ale również charakteryzuje się bardzo dobrą wytrzymałością i trudno go trwale uszkodzić. Jednocześnie trzeba pamiętać, że w mniejszym stopniu jest on odporny na zmienne warunki pogodowe. Intensywne opady deszczu i śniegu sprawiają, że staje się matowy. Zabrudzenia w przypadku tego typu surowca powodują także pewne ozdoby - zarówno kwiatowe, jak i znicze . Do granitowych powierzchni przywiera zwłaszcza wosk ze świeczek. Powyższym niedogodnościom możemy jednak zapobiegać poprzez regularną konserwację nagrobka. W jaki sposób należy ją przeprowadzać?

Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że granitowe powierzchnie powinniśmy czyścić przynajmniej raz w miesiącu, dzięki czemu nie stracą one swoich wyjątkowych walorów. Niekiedy również zaleca się robić to częściej - szczególnie po długotrwałych opadach deszczu. Dobrym pomysłem jest posłużyć się w tym celu wodą z dodatkiem octu. Metoda ta jest prosta, ale skuteczna - jej stosowanie zalecają zresztą specjaliści. Woda, której będziemy używać do czyszczenia granitowego nagrobku, powinna być ciepła (to zwiększy efektywność konserwacji). Możemy ją przetransportować z domu np. w termosie. Zabrudzenia ścieramy za pomocą szczotki albo gąbki. W przypadku trudności z wyczyszczeniem powierzchni możemy zastosować druciak. Podczas jego używania zachowajmy jednak ostrożność, aby na nagrobku nie pozostały żadne rysy. Częsty problem stanowi także mech. Aby się go pozbyć, musimy użyć odpowiedniego środka chemicznego. Na ogół po kilku dniach od zastosowania tego typu płynu możemy mech już usunąć - np. za pomocą szpachelki z drewna albo szczotki.

Istnieją również preparaty chemiczne do konserwacji granitu. Co ważne, po ich użyciu należy nagrobek spłukać wodą. Środki te stosujemy raczej w wyjątkowych sytuacjach, gdy inne sposoby nie zdały egzaminu. Musimy pamiętać o tym, aby ich nie nadużywać. Zaleca się najpierw nałożyć niewielką warstwę tego rodzaju preparatu (np. w części nagrobka, która nie jest zbyt widoczna), poczekać chwilę i sprawdzić, czy nie pozostawił żadnych śladów.