Nie możesz złożyć nowego zamówienia w swoim kraju. United States

Akcesoria nagrobkowe

Jakie kwiaty posadzić na cmentarzu?

Jakie kwiaty posadzić na cmentarzu?

Kwiaty to jedna z najbardziej popularnych dekoracji na cmentarzach. Nie tylko ładnie wyglądają, ale również stanowią świadectwo naszej pamięci. Na płytach nagrobnych możemy umieszczać w wazonach kwiaty żywe albo sztuczne. Istnieje także możliwość posadzenia na cmentarzu kwiatów, które będą kwitnąć w cieplejszych miesiącach. Oczywiście należy zdawać sobie sprawę z tego, że będziemy musieli o nie regularnie dbać – to jednak również będzie forma upamiętnienia osoby zmarłej. W kwiaciarniach znajdziemy wiele gatunków roślin, które znakomicie sprawdzą się przy grobach: róże oraz rośliny jednoroczne, takie jak astry i chryzantemy, a ponadto bukszpan wiecznie zielony, barwinek, małe drzewka iglaste, różne rodzaje krzewów.

Róże

Największym uznaniem spośród kwiatów, które bliscy zmarłych sadzą na cmentarzach, cieszą się róże. Obecnie coraz bardziej popularne stają się także ich miniaturowe wersje, które mogą znakomicie korespondować z niewielkimi nagrobkami. Róża już od średniowiecza stanowi symbol pamięci o osobach zmarłych. Warto wiedzieć, że do Europy gatunek ten sprowadzili powracający z krucjat do Ziemi Świętej krzyżowcy. Na cmentarzach możemy sadzić dwa rodzaje róż: czerwone albo białe. Te pierwsze uosabiają cierpienie i przypominają o Męce Pańskiej, te drugie natomiast symbolizują zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa oraz miłość Maryi.

Astry i chryzantemy

Jesienią kwitną chryzantemy i astry. Oba gatunki kwiatów często możemy zobaczyć na cmentarzach podczas Zaduszek oraz w dniu Wszystkich Świętych. Co ważne, występują one w wielu kolorach. Jeśli chodzi o chryzantemy, do wyboru mamy ich dwie odmiany: doniczkowe, które zwykle znajdują się w stawianych na grobach donicach, oraz mrozoodporne (przeważnie drobnokwiatowe), które możemy zasadzić w gruncie. Te pierwsze są jednak w stanie przetrwać na świeżym powietrzu tylko kilka dni. Poza tym miejmy na uwadze fakt, że chryzantemy doniczkowe hodowane w szklarniach mogą pozostawać na zewnątrz jedynie do pierwszych przymrozków. Kiedy więc temperatura spada poniżej zera, nie ozdabiajmy za ich pomocą nagrobków. Chryzantemy mrozoodporne, jak łatwo się domyślić, dłużej będą dobrze wyglądać.

Zieleń na cmentarzu

Głównie ze względu na swą wyjątkową trwałość, popularnością cieszą się rośliny zimozielone. W przeciwieństwie do kwitnących kwiatów, mogą zdobić nagrobek także zimą. Szczególnie powszechny jest bukszpan, przy pomocy którego można formować naturalne obwódki i w ten sposób przyozdabiać miejsce spoczynku bliskiej osoby. Sprawdzą się tutaj także niewysokie krzewy iglaste, dzięki którym o każdej porze roku wokół nagrobka będzie zielono.

 lip 24, 2018