Nie możesz złożyć nowego zamówienia w swoim kraju.

Błędy ortograficzne i językowe na nagrobkach - Blog - Sklep Rodlew QMD

1 Lubię
 
Decydując się na projekt nagrobka zwracamy uwagę na trwałość wykorzystanych materiałów, kompozycję ozdobników czy zestawienie kolorystyczne komponentów. Nie zawsze jednak kładziemy dostatecznie duży nacisk na poprawność zamieszczonego na pomniku napisu, dlatego coraz częściej możemy spotkać nagrobki, na których zamieszczone są inskrypcje nagrobne zawierające błędy ortograficzne oraz językowe. W niniejszym artykule postaramy się wyjaśnić podstawowe zasady pisowni nagrobnej.
Najbardziej powszechnym błędem jest zapis ś.p. lub Ś.P. jako skrót od słów „świętej pamięci”. Zgodnie z zasadami poprawnej polszczyzny, skrót ten powinien zostać zapisany małymi literami z jedną kropką na końcu, czyli śp. Oczywiście dopuszczalne jest oddzielenie liter znakami krzyża, w takim przypadku dopuszczalne jest zastosowanie wielkich liter.
Drugą trudność stanowi prawidłowa odmiana nazwisk. Przede wszystkim należy pamiętać o prawidłowej odmianie nazwisk. O ile w przypadku grobów pojedynczych odmiana nie jest konieczna, o tyle na grobowcach rodzinnych stosowanie prawidłowych końcówek nazwisk jest wysoce wskazane. Przykładem mogą być nazwiska zakończone na -icz, np. Kozakiewicz, gdzie grobowiec powinien być opatrzony w napis „Grób rodzinny Kozakiewiczów”. Wyjątkiem od powyższej zasady są nazwiska obcego pochodzenia, których nie należy odmieniać.
 

Zostaw komentarz

Zaloguj się, aby dodawać komentarze