Nie możesz złożyć nowego zamówienia w swoim kraju. United States

Akcesoria nagrobkowe

Jak w odpowiedni sposób złożyć kondolencje?

Jak w odpowiedni sposób złożyć kondolencje?

Istnieją różnego rodzaju formuły, za pomocą których możemy ująć w słowa nasz żal po czyjejś śmierci. Poza tym kondolencje mogą zostać przekazane bezpośrednio, gdy składamy je osobiście bliskim osoby zmarłej, albo np. listownie bądź w innej formie. Przede wszystkim jednak należy mieć na uwadze to, żeby podzielić się naszym autentycznym żalem. Starajmy się nie ograniczać do krótkich, powtarzanych przez wielu fraz (jak „Przykro mi”).

Główne zasady

Przy składaniu kondolencji pamiętajmy szczególnie o tym, aby robić to z wyczuciem i pewną delikatnością. Oczywiście ich treść w dużym stopniu zależy od tego, jak blisko byliśmy związani ze zmarłym. To kryterium ma także znaczenia dla tego, w jakiej kolejności podchodzimy do rodziny. W niektórych okolicznościach kondolencje – np. ze względu to, że mieszkamy w innym państwie – mogą mieć formę listu albo nawet wiadomości elektronicznej.

Przeważnie czas na kondolencje przypada na koniec pogrzebu. Niekiedy również rodzina życzy sobie (albo sytuacja ta jest wymuszona np. przez nagłe zmiany pogodowe), aby przekazywano je podczas spotkania zorganizowanego już po pogrzebie. Zdarza się także, iż najbliżsi proszą o nieskładanie kondolencji.

Przykłady kondolencji

Tego typu formuła powinna być wypowiedziana pełnym zdaniem. Przykładowo może ona brzmieć: „Pragniemy przekazać szczere wyraz współczucia z powodu śmierci...”, „Zawsze będziemy pamiętać o osobie, którą kochamy, bo pozostawiła w nas na trwałe swój ślad”, „Łączymy się z Państwem w bólu z powodu tej ogromnej tragedii”, „Chcemy przekazać najszczersze kondolencje i jednocześnie zapewniamy, iż będziemy pamiętać o modlitwie za zmarłego”, „Nam również będzie brakować...”, „Łączymy się w smutku i żałobie po śmierci...” „Wiadomość o śmierci przyjęliśmy z największym smutkiem. To wielka strata”. Niekiedy warto dodać również kilka słów o tym, że rodzina może liczyć na nasze wsparcie (np. „Jeżeli Państwo będą czegoś potrzebować, proszę zwrócić się do nas w każdej chwili”).

 mar 27, 2018