Nie możesz złożyć nowego zamówienia w swoim kraju.

Jakie są rodzaje cmentarzy w Polsce? - Blog - Sklep Rodlew QMD

0 Lubię
 

Cmentarze w Polsce dzielimy przede wszystkim na wyznaniowe oraz komunalne (świeckie). Przy czym należy dodać, że te pierwsze mogą być jedno- bądź wielowyznaniowe. Inne kryterium podziału stanowi topografia. Zgodnie z nim wyróżniamy nekropolie położone w miastach, lasach, czy górach. Cmentarze możemy także sklasyfikować ze względu na to, jakiego rodzaju – i czyją – stanowią własność. W tym rozumieniu wyodrębniamy nekropolie szpitalne, zakonne, czy więzienne. Poza tym cmentarze mogą mieć charakter państwowy albo prywatny.

Na jakich zasadach funkcjonują cmentarze wyznaniowe?

Najczęściej spotykamy się w Polsce z cmentarzami takich wyznań, jak katolicyzm, judaizm, ewangelicyzm, prawosławie. Tworzą i zarządzają nimi hierarchowie poszczególnych związków religijnych. Jeśli chodzi o nekropolie katolickie, zwykle ulokowane są one blisko kościołów, które sprawują nad nimi kontrolę. Księża decydują o powstawaniu cmentarzy z uwzględnieniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Muszą także skonsultować kwestię ich utworzenia z głównym inspektorem sanitarnym.

Charakterystyka cmentarzy komunalnych

Na cmentarzach komunalnych mogą być pochowane wszystkie osoby niezależnie od tego, jakiego były wyznania i czy identyfikowały się z jakąkolwiek religią. Administrują nimi władze poszczególnym gmin. One także inicjują ich tworzenie. Również w tym przypadku potrzeba zgody głównego inspektora sanitarnego. Z pewnością cmentarze komunalne wyróżniają się tym, że nie występuje na nich jedynie symbolika chrześcijańska, ale możemy spotkać się także z różnego rodzaju przedstawieniami charakterystycznymi dla innych wyznań.

Prawo a cmentarze wojskowe

Kwestię cmentarzy wojskowych reguluje specjalna ustawa z 1933 roku. Stanowi ona, że mogą na nich spoczywać jedynie określone grupy osób. Należą do nich wojskowi, którzy zginęli podczas udziału w działaniach o charakterze militarnych, oraz polegli, którzy walczyli o niepodległość Polski. Inne grupy, którym przysługuje prawo do pochówku w tego typu nekropoliach, to siostry miłosierdzia, które brały udział w działaniach wojennych, jeńcy wojenni czy osoby internowane. Warto wiedzieć, że obecnie w naszym kraju funkcjonuje wiele organizacji charytatywnych zajmujących się odnawianiem cmentarzy wojskowych, szczególnie tych z okresu obu wojen światowych.

 

Zostaw komentarz

Zaloguj się, aby dodawać komentarze