Nie możesz złożyć nowego zamówienia w swoim kraju.

Formalności przed organizacją pogrzebu - Blog - Sklep Rodlew QMD

1 Lubię
 

Aby móc zorganizować pogrzeb, konieczne jest przeprowadzenie szeregu formalności. Należy wiedzieć, że inne czynności podejmiemy w przypadku, gdy bliska osoba zmarła w domu, inne zaś wtedy, kiedy nastąpiło to w szpitalu. Warto także pamiętać o tym, jakie dokumenty będziemy musieli okazać w zakładzie pogrzebowym oraz co trzeba zrobić, aby w odpowiedni sposób przygotować pochówek.

Karta zgonu

Przede wszystkim należy uzyskać kartę statystyczną do aktu zgonu (zwaną w skrócie kartą zgonu). Musi ona zostać sporządzona przez lekarza. Otrzymamy dwie wersje tego dokumentu, A i B. Pierwszą z nich wypisuje się w celach statystycznych. Natomiast druga umożliwia przetransportowanie ciała do kostnicy i organizację pogrzebu. Warto nadmienić, że karta zgonu wydawana jest przez lekarza Wyjazdowej Pomocy Lekarskiej, który odbywa dyżur świąteczny, nocny lub weekendowy, albo przez lekarza, który leczył osobę chorą w ciągu trzydziestu dni przed jej śmiercią. W tym drugim przypadku może to być lekarz rodzinny bądź lekarz pracujący w szpitalu. Kwestię tę reguluje Rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia w sprawie postępowania ze zwłokami z 07.12.2001 r.

Zgon w szpitalu albo w domu

Jeżeli śmierć nastąpiła w szpitalu, kartę statystyczną do aktu zgonu odbierzemy u lekarza, który wcześniej zajmował się naszym bliskim. Po tym konieczne jest przewiezienie zwłok z kostnicy do zakładu pogrzebowego. Natomiast wtedy, gdy zgon miał miejsce w domu, powinniśmy wezwać lekarza rodzinnego, który zajmował się pacjentem przez ostatnie trzydzieści dni, albo zadzwonić na pogotowie. Lekarz Wyjazdowej Pomocy Lekarskiej może wezwać policję, gdyby stwierdził, że zgon nie nastąpił z przyczyn naturalnych bądź z powodu choroby.

Dokumentacja, którą przedkładamy w zakładzie pogrzebowym

Osoby posiadające już kartę zgonu powinny udać się do Urzędu Stanu Cywilnego, aby odebrać akt zgonu. Oba te dokumenty będą im potrzebne w zakładzie pogrzebowym. Do nich musimy dołączyć dowód osobisty zmarłej osoby oraz jej męża bądź żony. Należy też okazać odcinek ostatniej emerytury lub renty bądź zaświadczenie wydane przez pracodawcę. W zakładzie pogrzebowym ustalamy datę pogrzebu i miejsce oraz formę pochówku. Pamiętajmy, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych udzieli nam zasiłku pogrzebowego.

 

Zostaw komentarz

Zaloguj się, aby dodawać komentarze