Cmentarze wirtualne - czym są?

Cmentarze wirtualne to strony internetowe w pewnym stopniu przypominające serwisy społecznościowe, mające jednak niezwykle unikalny charakter. Pozwalają one bowiem tworzyć w przestrzeni internetowej groby zmarłych. Dzięki temu bliscy mają możliwość upamiętnienia swoich świętej pamięci krewnych i przyjaciół również na odległość.

Tego typu serwisy umożliwiają wykonanie w sferze wirtualnej wszystkich tych czynności, za pomocą których oddajemy hołd zmarłym. A zatem nic nie stoi na przeszkodzie, aby na grobie znajdującym się na takim cmentarzu położyć kwiaty czy zapalić znicz. Co więcej, w formie elektronicznej możemy też złożyć kondolencje. Wymienione powyżej funkcje stanowią zresztą jedynie podstawowe usługi oferowane przez cmentarze wirtualne – o pozostałych piszemy poniżej.

Wyszukiwarka zmarłych

Z pewnością wiele osób zastanawia się, jak w praktyce wygląda korzystanie z tej formy upamiętniania bliskich. Otóż na każdym z takich serwisów znajdziemy wyszukiwarkę, która umożliwi nam odnalezienie osoby zmarłej. Każdy wirtualny grób opatrzony jest pewnymi informacjami, poszerzonymi w porównaniu do tych, z jakimi spotykamy się w rzeczywistości – w Internecie można wszak umieścić więcej treści niż na tablicy nagrobnej. A zatem na profilach zmarłych zobaczymy m.in. ich zdjęcia i życiorysy, a także wspomnienia krewnych i przyjaciół. Co więcej, często wysłuchamy również muzyki wybranej przez rodzinę zmarłego.

Różnorodność usług

Niektóre z cmentarzy wirtualnych przypominają zwykłe strony internetowe, inne zaś są bardziej rozbudowane graficznie i mają formę trójwymiarową. Jeśli chodzi o te drugie, pozwalają nam one łatwiej odczuć atmosferę nekropolii (przejdziemy przez bramę, będziemy podążać alejkami itp.). Tego rodzaju serwisy mogą być niezwykle realistyczne. Pozwalają one rodzinie dokonać wyboru takich kwestii, jak to, czy grób jest pojedynczy, podwójny albo rodzinny. Nagrobki możemy także udekorować na wiele różnych sposobów. Trzeba jednak dodać, ze za wiele usług będziemy musieli zapłacić.

Opisywane w niniejszym artykule rozwiązanie bez wątpienia przeznaczone jest dla osób, które mieszkają za granicą i trudno im regularnie odwiedzać groby swoich bliskich. Wielu Polaków nie ma możliwości regularnego powracania do kraju, dlatego z pewnością skorzysta z tej opcji.