Nie możesz złożyć nowego zamówienia w swoim kraju.

Jak czyścić i konserwować nagrobek z lastryko? - Przerwa świąteczna - Sklep Rodlew QMD

1 Lubię
 
Jednym z najczęściej stosowanych materiałów do wykonywania nagrobków jest lastryko. Ta mieszanina cementu, wody i grysu jest niezwykle trwała, jednak wymaga regularnej pielęgnacji i konserwacji, dzięki czemu płyta z takiego materiału przetrwa nawet 50 lat.
Ze względu na porowatą strukturę, lastryko narażone jest na pojawianie się różnego typu plam. Najlepszym sposobem dbania o stan płyty jest stosowanie wody utlenionej lub denaturatu, zaś w bardziej wymagających przypadkach amoniaku bądź sody oczyszczonej. Ponieważ lastryko jest odporne na szorowanie, możemy bez obaw stosować większość preparatów przeznaczonych do usuwania przebarwień. Niemniej jednak, materiał ten wsiąka wilgoć, dlatego nie należy zbytnio moczyć płyt nagrobnych. W przeciwnym wypadku może dojść do pojawienia się mchu, który należy niezwłocznie usunąć za pomocą druciaka lub solidnej szczotki.
Dla zabezpieczenia przed matowieniem, warto stosować preparaty na bazie silikonu lub teflonu. Po 10 latach dobrze jest zeszlifować wierzchnią warstwę płyty i niezwłocznie pokryć ją preparatem grzybobójczym. Jeśli będziemy powtarzali standardową konserwację przynajmniej raz w miesiącu, możemy być pewni, że płyta nagrobna z lastryko będzie wyglądała równie estetycznie niezależnie od upływu czasu.
 

Zostaw komentarz

Zaloguj się, aby dodawać komentarze